Kosár
Amit a gasztronómiában használatos rozsdamentes acélról jó tudni!
A gasztronómia, élelmiszer, gyógyszeripar, vegyipar a rozsdamentes acél termékek legjelentősebb felhasználója.
A hétköznapi emberek többsége a rozsdamentes acélt saválló acélként emlegeti, sőt abban a tudatban is vannak, hogy a rozsdamentes acélok mindegyike ellenáll a savaknak is. Ezt a félreértést szeretnénk ezzel a tájékoztatónkkal eloszlatni.
Mint már említettük ezeknek, az anyagoknak rendkívül széles a felhasználási területe ezért igen széles minőségi kínálattal gyártja az acélipar a gyűjtőnéven rozsdamentes acélként ismert termékeket.
A rozsdamentes acél környezeti hatásokkal szembeni ellenállását az ötvözetben jelenlévő chrom illetve nikkel ötvöző anyagok aránya és mennyisége határozza meg. A rozsdamentes acél alapvegyületei fontos részeit képezik ötvözetek egy sokkal szélesebb családjának, melyek optimálisan alkalmazhatók a legmostohább környezeti, illetve vegyi körülmények között is, és magas hőmérsékleten is nagymértékű szilárdságról és stabilitásról tesznek tanúbizonyságot.
A rozsdamentes acélok krómötvözetű acélok, amelyek 12-30%-ban krómot, valamint max. 30% nikkelt, max. 24% mangánt, továbbá néhány százalékban olyan elemeket tartalmaznak, mint a molibdén, szilícium, réz, titán, nióbium, nitrogén stb. Az ötvözetek környezeti hatásokkal szembeni ellenálló képességét a króm határozza meg, ezért az ötvözésnél döntő szerepe van.
Adott környezetben az acél hajlamos a korrózió meghatározott fajtájára (pontkorrózió, réskorrózió, kristályközi korrózió, korróziós repedés). Ez azonban elkerülhető az adott feltételeknek megfelelő tisztítószerek kiválasztásával. Tekintve, hogy a különböző ötvözőelemek, mint a króm, nikkel, mangán aránylag kis mennyiségben vannak jelen, a meghatározó minden esetben a vasnak a szénnel alkotott vegyülete, vagyis az acél.
A gasztronómiában használt rozsdamentes acélnak kell a felhasználási területekkel összehasonlítva a legkevésbé ellenállónak lenni. Ezért ezek az anyagok nem vagy csak mérsékelten álnak ellen a savak maró hatásának. Továbbá e területen is használ az ipar nem mágnesezhető, illetve mágnesezhető alapanyagokat. Ezt azért fontos tudni, mert megtörténhet, hogy bizonyos berendezésükhöz tapad, egyéb berendezésükhöz pedig nem tapad a mágnes. A mágnesezhető anyagok is ellenállnak a vendéglátás és az élelmiszeripar jellemző környezeti hatásainak.
A rozsdamentes acél sokoldalúan alkalmazható, tetszetős felületek alakíthatók ki belőle. Alkalmas tartós, igényes termékek kivitelezésére. Emellett van egy ún. “öngyógyító” tulajdonsága, mely révén tartósan korrózióálló marad. A rozsdamentes acélok tetszetős felületüket sokáig megőrzik abban az esetben, ha figyelembe veszünk néhány, el nem hanyagolható körülményt.
Amennyiben a használat során savas hatású vegyszereket, tisztítószereket alkalmaznak, vagy szénacél tartalmú eszközökkel érintkezik a rozsdamentes acél felület, idegen rozsda képződését (rozsdapír) tapasztalhatják a felületen. Ettől a jelenségtől nem kell megijedni, mert ez nem jelenti azt, hogy az adott berendezés el fog rozsdásodni. Vizsgálják meg az addig használt tisztítószereik összetételét és változtassanak kevésbé magas savtartalmú termékre. Ezen kívül nézzék át a munkafolyamatok során használt eszközöket, szerszámokat, hogy azok szénacélból készültek-e, amennyiben a használt eszközök „vasból” készültek és huzamosabb ideig érintkeznek a rozsdamentes acél felülettel, cseréljük le őket rozsdamentes acél termékre, mert a szénacél megfertőzheti a rozsdamentes acélt és ez is rozsdapír kialakulását, eredményezheti. A kialakult rozsdapír eltávolítható dörzsfelülettel, rendelkező szivaccsal és savat vagy acéltartalmú terméket nem tartalmazó súrolóporral. Javasolt a lemosott rozsdamentes felületet szárazra törölni és a száraz felületet rozsdamentes acélápolóval áttörölni.
Rozsdamentes berendezések használata, tisztítása:
Általános tisztítás:
1., Mossa le a felületet szappanos vagy enyhe mosószeres vízzel.
2., Mosás után öblítse le a felületet tiszta vízzel.
3., Törölje le a felületet száraz ruhával!
Tisztítószerek és eszközök:
A tisztításhoz olyan súrolókefét használjon, melynek lágy, puha sörtéi vannak.
Ne használjon szénacélból készült kaparóeszközt, fémgyapotot, súrolópárnát!
Előbbiek amellett hogy összekarcolják, a felületen visszamaradó fém szemcséik gyorsan oxidálódnak, és rozsdafoltokat okozhatnak. A tisztításhoz foszfát, karbonát, hidroxid vagy szilikát tartalmú tisztítószerek alkalmazását javasoljuk.
Figyelem!
Ne használjon hiperklorid tartalmú vegyületeket a tisztításhoz! Az általános fehérítő szerek, toalett tisztítók, savak, koncentrált fertőtlenítők, klór, erős alkáli elemek a rozsdamentes acélfelület kipattogzását okozhatják. Amennyiben a fent említett vegyületek valamelyike a felületre kerül, azonnal alaposan le kell öblíteni!
A rozsdamentes acél csillogó felülete miatt a leg apróbb felületi sérülések is gyorsan meglátszanak. Ezekből az anyagokból készült sík munkafelületeken, a használat során gyorsan megjelenhetnek karcolási, súrlódási sérülés nyomai. Ezek a sérülések többnyire csak esztétikai jellegűek és tapintásra sem érezzük a felületi sérüléseket, de a szemünket zavarhatja. Javasoljuk a munkafelületen kerülni azokat a műveleteket, amelyek sérüléseket okozhatnak rajta. Ezt fontos figyelembe venni, mert a használat során hajlamosak az emberek az acél gyenge minőségének tulajdonítani ezeket a jelenségeket, bár nem azok.
Amennyiben javaslatainkat be illetve megtartják a berendezéseik felülete hosszú időn keresztül esztétikus, marad.
ROZSDAMENTES ACÉLMINŐSÉGEK FELHASZNÁLÁSI TERÜLETEI
AISI 304/KO33/WNr.1.4301/ ausztenites, rozsdamentes
Az ausztenites króm-nikkel acél a rozsdamentes anyagok leggyakrabban használt és legismertebb fajtája kiemelkedő korrózióállósággal hidegalakíthatósággal és hegeszthetőséggel. Ellenáll a víznek, légnedvességnek, továbbá a gyenge savaknak. Utólagos hőkezelés nélkül is ellenáll kristályközi korróziónak 6 mm. lemezvastagságig. Nem mágnesezhető, de az utolsó hidegalakítás enyhe mágnesezhetőséget okozhat. Jól polírozható, mélyhúzható. Megmunkálásához magasan ötvözött gyorsacélból, keményfémből vagy karbidos ötvözetből készült szerszám szükséges. Mindenféle módszerrel hegeszthető az autogénhegesztés kivételével. Felhasználási terület: Építőipar, gépipar, közlekedési eszközök, gyógyszer-, élelmiszer- és kozmetikai ipar, vegyipari készülékek, háztartási eszközök és dekorációs termékek gyártása. Hőállósság: 300 C-ig. Nagyobb hőmérsékleten az AISI 321 használata javasolt.
AISI 430/KO3/WNr.1.4016/ferrites rozsdamentes
Ferrites, 17% krómtartalmú acél jó korrózióálló képességgel. Alapesetben is erősen mágnesezhető. Könnyen polírozható, hidegen hengerelt alapanyag esetén a kiinduló felület is magas fényű. Mélyhúzható és hajlítható. 20 oC alatti hőmérsékleten rideggé válhat, ezért törékenységre hajlamos. A 3 mm.-nél vastagabb lemezeknél érdemes 10-200 oC-ra hevíteni az anyagot és a szerszámot is. Hegesztés esetén a varrat hőhatás övezetében az anyag felkeményedhet és csökken a korrózióálló képesség is. Felhasználási terület: Nedvesség-, sav- és alkoholállóságának köszönhetően elektromos háztartási készülékek gyártása, vendéglátóipar, élelmiszeripar, építőipar, belsőépítészet, bútorgyártás, orvostechnika, vegyipar. Mivel nincs benne nikkel, jobban alakítható és olcsóbb anyag, mint az AISI 304.
AISI 321/KO36Ti/WNr.1.4541 saválló
Ausztenites króm-nikkel acél titán-adalékkal stabilizálva. Vastagabb lemezek hegesztésénél ellenáll a kristályközi korróziónak hőkezelés nélkül is. 400 C-ig használható nagynyomású tartályok gyártásához, 800 C-ig nem pikkelyesedik. A titán miatt nem polírozható. Mélyhúzásra alkalmas, hajlítható. Az AISI 304-hez hasonló módon lehet megmunkálni, hegeszteni. Felhasználási terület: Hasonló az AISI 304 anyagéhoz, ha nincs szükség polírozott felületre. 6 mm-nél vastagabb szerkezeteknél is használható, ha a szerkezet hőkezelése hegesztés után nem kivitelezhető. A magasabb folyáshatár előnyt jelent a mechanikailag jobban igénybevett szerkezeteknél és kötőelemeknél. Az élelmiszer- és vegyipar minden ágazatában használatos.
AISI 316 /KO35Ti/WNr.1.4571/saválló
Ausztenites, saválló króm-nikkel-molibdén ötvözető acél. Kiemelkedően jó korrózióállóságát a magasabb molibdén tartalomnak köszönheti. 6 mm lemezvastagságig a hegesztett lemez jól ellenáll a kristályközi korróziónak utólagos hőkezelés nélkül is. Jól polírozható hegeszthető, ésmélyhúzható. A megmunkálás feltételek hasonlóak, mint az AISI 304 anyag esetén. Felhasználás: Közepesen erős víz-, vízgőz- és légnedvesség hatásainak kitett szerkezetek, szerszámok, készülékek. Továbbá háztartási-, sport-, orvosi- és sebészeti eszközök készítése.
AISI 316L /KO38LC/WNr.1.4404/saválló
Ausztenites, saválló króm-nikkel-molibdén acél, max. 0,03% széntartalommal, kiemelkedő saválló tulajdonsággal. Klórtartalmú folyadékokban (pl. uszodatechnika) mérsékelten hajlamos lyukkorrózióra. Jól hegeszthető, a hegesztés után hőkezelést nem igényel. Kristályközi korrózióálló képessége magas. Jól polírozható. Hidegalakításra alkalmas (hajlítás, mélyhúzás). Felhasználási terület: Erősen igénybevett vegyipari berendezések(kloridok), meleg vízzel éstengervízzel érintkező szerkezetek.
Kapcsolódó cikkek:
Hozzászólások
Hozzászóláshoz be kell lépnie.