Kosár
Grillezési tanácsok: amit érdemes tudni a grillezésről!
Szabadtéri grillsütőben gondolkodik? Olvassa el grillezési tanácsainkat!
A nyári szezon beindulásával egyre inkább kikívánkoznak az emberek a szabadba. A kerti partik, az éttermi teraszok és kerthelyiségek közkedvelt főszereplője a szabad tűzön sütés, grillezés. Nemcsak hogy finom ételeket ehetünk, de nagyon jó hangulat is kialakulhat a grillezéssel összekötött bulik alkalmával.
A kerti sütéstől egyáltalán nem kell megijedni, ugyanis általában biztonságos, ehhez csupán néhány alapvető szabályt kell ismernünk és betartanunk. A grillezés olyan alapvető egészségügyi normákat követel meg, amelyeket (remélhetőleg) nap mint nap amúgy is betartunk az egyéb ételkészítések során.
Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy mik azok az előkészületek, amire érdemes odafigyelni, hogy az élelmiszer biztonsági veszélyeket megelőzzük.
Előkészítés
- Az alapanyagokat mindig megbízható szállítótól, üzletből, termelőtől szerezzük be, ahol megszokott, jó minőségű (és ellenőrzött) hozzávalókat kapunk.
- A grillezéshez jó minőségű, friss húst használjunk. Ha fagyasztott alapanyagból dolgozunk, meg kell várni, míg teljesen felolvad, hogy sütéskor a közepe is átsüljön.
- A nyers alapanyagokat, feldolgozásukat és az ahhoz használt eszközöket (kés, villa, stb.) mindig elkülönítve kezelje. Soha ne keveredjenek más folyamatokkal, mint pl. zöldség gyümölcs vagy kenyér szeletelés.
- A grilezéshez a húst azonos méretűre szeletelje, és ne túl vastagra. Így hamarabb és alaposabban átsül, méghozzá kb. azonos idő alatt.
- Figyeljen a tisztaságra! Csak tiszta eszközöket, edényeket használjon, és ne feledkezzen meg a rendszeres kézmosásról sem. Főleg a nyers hús előkészítése után.
- Az előkészítést célszerű a konyhában végezni: a húsok pácolását, saláták,öntetek készítését egyaránt. A húst a pácolás alatt tartsa a hűtőszekrényben, egészen addig, amíg a grillrácsra nem helyezi.
Sütés
- Csontos hús grillezése esetén ügyeljen arra, hogy a csont melletti rész kellő hőkezelése hosszabb időt vesz igénybe. Ha egy alapanyag grillezését egyszer már elkezdte, úgy azt fejezze is be. Félig grillezett alapanyagot ne tegyen el későbbre.
- A parázs feletti sütésekor olyan egészségkárosító vegyületek jöhetnek létre, amelyek az ételben maradva bekerülnek az ételt elfogyasztók szervezetébe is. Ez főleg a kicsöpögő zsiradék égésekor keletkezik, mely a füsttel visszajut az ételre. Ezért sütéskor ügyeljen arra, hogy a kisülő zsiradék ne csöpögjön a faszénre, illetve elektromos grill esetén a fűtőszálra.
- Kerülje el a fellángolást! Ha a húsból a zsiradék a parázsra cseppenne, és láng keletkezik, akkor a grillrácsot vegye le addig, míg a láng elalszik. A lángon a hús nem sül, hanem ég, megperzselődik, a kívánt szín elérése helyett fekete lesz. Süsse át alaposan, de ne süsse túl a húsokat!
- Tartsa tisztán a grillpultot! Akár gázüzemű készüléket, vagy faszénnel üzemelő grillt használ, ügyeljen a készülék tisztántartására. Közvetlenül a sütés után könnyen tisztítható a készülék amíg még meleg. Erre speciális tisztító keféket talál a megfelelő szaküzletekben!
Egyedi grillpultot szeretne?
Ha nemcsak egy egyszerű grill készüléket szeretne, hanem egy olyan komplex megoldást, ahol a szakácsa, chef-je mindent egy karnyújtásnyira elér, emellett könnyen és gyorsan tudja elkészíteni az ételeket, akkor Ön a mi ügyfelünk!
Az Ön igényeinek megfelelve és véleményével teljesen együttműködve elkészítjük Önnek álmai pultját, amire tetszőleges berendezéseket, elemeket telepítünk, legyen az akár gördíthető vagy fix pozíciójú.
Tekintse meg referenciáink között a Bodri Borászat és Szőlőbirtok nemrég nyílt éttermének új, teljesen egyedi igényre gyártott grillpultját itt!
Tálalás, fogyasztás
- Tálaláskor is figyeljen a tisztaságra! A készétel mindig tiszta tányéron kerüljön felszolgálásra, a nyers alapanyagokkal, azokhoz használt edényekkel, eszközökkel semmiképp ne érintkezzen.
- A kitálalt ételeket, salátákat, önteteket a legyektől, egyéb rovaroktól letakarással kell védeni.
- A túlsült, égett, füstös részeket, vagy az alulsült, félig nyers ételeket ne fogyassza el, gyermeknek semmiképpen se adja.
- Gondoskodjon az azonnali hűtésről! A fel nem használt alapanyagokat, illetve megmaradt ételeket minél hamarabb hűtse le, mert már egy-két órát meghaladó szobahőmérsékleten történő tárolás is veszélyes lehet.
- Megmaradt készétel felhasználása előtt forrósítsa át újra az ételt, nem elég csak megmelegíteni. Ügyeljen arra, hogy az étel belseje 72 Celsius fokra felforrósodjon, továbbá tartsa ezt a hőmérsékletet két percig. Érdemes beszerezni egy ételhőmérőt, ennek segítségével könnyen ellenőrizheti az ételek tényleges hőmérsékletét.
- Gondolkodjon a húson túl is! A húsételek mellett rakjon fel egyéb ételeket is a grillre, mint például zöldségek, gyümölcsök, sőt, akár kenyeret is!
Ha kedvet kapott a grillezéshez, és kerthelyiségében a legfinomabb grill ételekkel szeretné elkápráztatni vendégeit, nézze meg kínálatunkat!
Véleménye van, hozzáfűzne még valamit?
Várjuk kommentjeit a Vendi.hu Facebook oldalán:
facebook.com/vendi.hu
Kapcsolódó cikkek:
- Hogyan őrizze meg az evőeszközeink tartósságát
- Figyeljen a biztonságra a konyhában is: ezeket a baleseteket előzze meg!
- A 7 legfontosabb dolog, amire figyelnie kell az étlap összeállításakor
- Milyen késekre lehet szüksége a konyhában?
Hozzászólások
Hozzászóláshoz be kell lépnie.